Тинктура од ѓумбир: Древен природен лек

Тинктурата од ѓумбир е многу корисна при настинки, посебно кај вирусни инфекции. Благодарение на тинктурата од ѓумбир воспалителните процеси во организмот брзо исчезнуваат. Оваа тинктура е одлично природно средство за главоболка, зглобови, болки во зглобовите и кај остеохондроза.Многу е ефикасна за лечење воспаление на грлото, крајниците, ангина. Корисна е за подобрување на видот, ја зголемува сексуалната активност кај жените и мажите.
Но во последно време тинктурата од ѓумбир најчесто се применува за слабеење, бидејќи се покажала како многу ефикасно средство во борбата против вишокот килограми.
На оние кои сакаат да направат корекција со својата тежина, им се препорачува овој лек да го користат наутро и попладне, по 1-2 лажици, во текот на еден месец. После се прави пауза – еден месец, па се повторува. Тинктурата од ѓумбир ефикасно го намалува апетитот и го тонизира организмот.
Овој лек може да го направите сами.
Тинктура од ѓумбир- рецепт:

 
Состојки
300 гр корен од ѓумбир
Стаклена тегла од 1 л
Квалитетна домашна ракија
2 лажици мед
Сок од 1 лимон
Добро измијте го коренот од ѓумбир. Излупете го и исецкајте на ситни кришки.
Ставете ги кришките од ѓумбир во тегла и прелијте со ракија (2/3 од теглата).
Затворете и оставете да стои на топло место 14 дена. Од време на време протресете.
Потоа процедете ја тинктурата, додадете мед, лимонов сок и промешајте.
Земајте по 1 лажица 3 пати дневно, пред јадење.
Овој древен тибетантски рецепт е многу ефикасен. Ја прочистува крвта, го зголемува имунитетот и заштитните својства на организзмот. Многу е ефикасна за лечење воспаление на грлото, крајниците, ангина. Корисна е за подобрување на видот, ја зголемува сексуалната активност кај жени

Пронајдете не на следниве мрежи: