Трагедија на Филипините: 28 загинати и 274 исчезнати при судар на бродови

Страшна бродска несреќа се случи на Филипините, во која по судар на товарен брод и ферибот, најмалку 28 лица загинаа, а 274 се водат за исчезнати.Фериботот  „Тома Аквински“ потонал на километар од островот Кебу, во централниот дел на Филипините и во него се наоѓале 870 патници.
Претставникот на крајбрежната стража Луис Тусон изјави дека 582 лица се спасени.
Во спасувачките акции учествувал и екипажот на товарниот брод со кој се судрил и десетина рибарски бродови кои допловиле до местото на несреќата.
Крајбрежната стража ги разгледува причините за несреќата.Фериботот  „Тома Аквински“ потонал на километар од островот Кебу, во централниот

Пронајдете не на следниве мрежи: