ТРАГЕДИЈА: Познат фудбалер починал откако на теренот доживеал срцев удар!

Нигерискиот фудбалер Давид Фарамола Онија, починал откако колабирал на теренот за време на пријателскиот натпревар помеѓу малезискиот Т-Тим и Келентан. Локалните медиуми ја пренесоа информацијата дека одбранбениот играч колабирал на теренот само по три минути игра, по што бил однесен во болница.Директорот на Т-Тим, Сaјахризан Мохд Заин, рекол дека Онија не добил медицински третман на време.
„Тој претрпе срцев удар, но можеше да биде поинаку да беше подготвен возачот на Итната помош. Тој беше на трибините кога Онија одеднаш се сруши и падна на земја. Нашиот одбранбен играч беше без кислород неколку минути“, изјавил тој за New Straits Times.
Сајахризан додал дека средбата била откажана по 60-та минута, кога од болницата било јавено дека фудбалерот починал.
Онија имал 30 година, а неодамна почнал да игра за малезискиот клуб.
Директорот на Т-Тим, Сaјахризан Мохд Заин, рекол дека Онија не добил медицински третман на време.
„Тој претрпе срцев удар, но можеше

Пронајдете не на следниве мрежи: