ТРАГЕДИЈА: Познат голман од Премиер лигата почина од срцев удар!

Некогашниот голман на Њукасл и репрезентацијата на Чешка, Павел Срничек, почина денес на 47-годишна возраст.Срничек, кој играл над 150 пати за Њукасл, се вратил во Чешка за божиќните празници, но колабирал додека бил на трчање.
Смртта на голманот кој беше дел од златната генерација на Чешка која на ЕП во Англија во 1996. година играше во финалето, ги погоди обожавателите на фудбалот.

Од 1991. година 7 години го носеше дресот на Њукасл и беше миленик на фановите на англискиот клуб.
Пред еден месец во Њукасл ја промовираше својата автобиографија.Срничек, кој играл над 150 пати за Њукасл, се вратил во Чешка за божиќните празници, но колабирал додека бил на трчање.
Смртта на голманот

Пронајдете не на следниве мрежи: