ТРАГЕДИЈА: Уште еден колега на Шумахер го снајде истата судбина

Поминаа два месеци од страшната несреќа која ја доживеа Михаел Шумахер на скијање по која падна во кома.Нова трагедија и тоа за уште една голема Ф1 легенда. Станува збор за Герхард Бергер.

Како и  Шумахер, и Бергер се смета за многу добар скијач, а во саботата во австрискиот Тиролу доживеа несреќа.
Според извештаите на австриските медиуми, Бергер скијал на многу опасен дел каде што на моменти изгубил контрола и при голема брзина се забил во бетонска ограда.
За среќа не удрил во главата, но остана да лежи без свест и ја скрши раката. Веднаш е префрлен во болницата во Ст. Јохан каде што е опериран под итна постапка.
Од болницата потврдија дека се работи за тешка повреда на раката, но дека легендарниот возач е надвор од животна опасност и дека добро се опоравува.
Нова трагедија и тоа за уште една голема Ф1 легенда. Станува збор за Герхард Бергер.

Како и  Шумахер, и Бергер се смета за мног

Пронајдете не на следниве мрежи: