Трамп прогласи состојба на природна катастрофа во Порторико

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп прогласи состојба на природна катастрофа во Порторико.Со тоа тој овозможи деблокада на федералните средства за помош на тој остров кој е оштетен од ураганот Марија.
-Претседателот Доналд Трамп вчера прогласи природна катастрофа на територијата на Порторико и нареди да се додели федерална помош на локалните спасувачки служби, соопшти изутрината Белата куќа.
Тие федерални средства вклучува и позајмици за поправки на куќите, изградба на привремени засолништа или надокната на неосигураните изгубени материјални добра.
Ураганот Марија, чија сила варира меѓу четрвта и максималната петта категорија, го погоди Порторико вчера изутрината и потполно го прекина снабдувањето со електрична енергија, а на островите Гваделуп и Доминика уби 10 луѓе.Со тоа тој овозможи деблокада на федералните средства за помош на тој остров кој е оштетен од ураганот Марија.
-Претседателот Доналд Трамп

Пронајдете не на следниве мрежи: