Трамп: Ретка можност за мир меѓу Израел и Палестинците

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска при посетата на Израел истакна дека сега има „ретка можност“ за воспоставување на мир на Блискиот Исток.– Пред нас стои ретка можност да донесаме безбедност, стабилност и мир во регионот. Но, тоа е можно само единствено ако работиме заедно. Нема друг начин, посочи Трамп во Тел Авив.
Тој додаде дека Израел исто како САД се стреми кон постигнување на мир и подава рака кон сите свои соседи, вклучително и кон Палестинците.
– Претседателот е подготвен лично да се ангажира во напорите за постигнување на блискоисточен мир, изјави претходно американскиот државен секретар Рекс Тилерсон.
Тој додаде дека е можна трилатерална средба меѓу американскиот, израелскиот и палестинскиот лидер, но не при ова посета, туку подоцна.– Пред нас стои ретка можност да донесаме безбедност, стабилност и мир во регионот. Но, тоа е можно само единствено ако работиме заедно. Нема

Пронајдете не на следниве мрежи: