Турново ќе ја наполни касата за уште 130 000 евра?!

Македонскиот претставник во Лига Европа, Хоризонт Турново, се чини ќе има богато искуство со самиот пласман во Лига Европа, па и пласманот во второто квалификациско коло, откако го елиминираше литванскиот тим на Судува.
За Лига Европа, УЕФА одлучи да во првото квалификациско коло, екипите кои ќе бидат дел од оваа фаза да заработат 120 000 евра. Па така Металург и Тетекс ги добиваат овие премии кои се загарантирани.
Од друга страна, најуспешен е секако Хоризонт Турново. Овој тим ги доби почетните 120 000 евра за пласманот во Лига Европа, а за пласманот во второто квалификациско коло овој тим ќе добие додатни 130 000 евра, па така ќе оствари вкупен приход од инзвонредни 250 000 евра.
Доколку го мине Хајдук и се пласира во третото квалификациско коло, Турново ќе се збогати за уште 140 000 евра.
Првиот натпревар се игра на „Пољуд“, додека пак недела дена потоа реванш-дуелот се игра токму на „Националната Арена Филип Втори“.Македонскиот претставник во Лига Европа, Хоризонт Турново, се чини ќе има богато искуство со самиот пласман во Лига Ев

Пронајдете не на следниве мрежи: