„Тврдокорните“ со марш за зачувување на Македонија

Loading...

Со молитва „Спаси ги господи твоите луѓе…победи над непријателот“ и извици „Македонија, Македонија“, стотици граѓани кои се собраа во дворот на Соборниот храм го започнаа својот марш низ улиците на Скопје до паркот „Жена-борец“.Членовите на здружението „Тврдокорни” го започнаа маршот од пред Соборниот храм во центарот на Скопје.
Од Соборниот храм, маршот ќе продолжи кон паркот Жена-борец каде што е предвидено пред споменикот на бранителите да се положи цвеќе.

Портпаролот на здружението „Тврдокорни“,кое е организатор на маршот, Драган Угриновски, пред новинарите изјави дека нивното здружение постои еден месец и дека на мирен начин сакаат да покажат дека се незадоволни од она што политичарите го договарале за Македонија.
Владејачката ВМРО-ДПМНЕ денеска демантираше дека стои зад протестот.Членовите на здружението „Тврдокорни” го започнаа маршот од пред Соборниот храм во центарот на Скопје.
Од Соборниот храм, маршо

loading...