Уапсени џихадисти од Косово кои по команда на Мухаџери планирале напади на цркви

Косовската полиција уапсила 19 лица, во последните 10 дена, под сомнение дека се поврзани со ИД и дека планирале напад на Косово и во Албанија.Во соопштението на косовската полиција, се наведува дека осомничените биле во контакт со припадникот на ИД, Лавдрим Мухаџахери, самопрогласениот „командант на Албанците во Сирија и Ирак“, од кого примале наредби за напад.
Тој ѝ е познат на јавноста по снимката каде што ја држи отсечената глава на едно момче во Сирија. Косовците биле во постојана комуникација со Мухаџери, а како првичен напад бил планиран фудбалскиот натпревар Албанија – Израел во Елбасан.
Како мета за напад биле посочени и српските цркви и манастири на Косово, како и сите поголеми градови на Балканот.Во соопштението на косовската полиција, се наведува дека осомничените биле во контакт со припадникот на ИД, Лавдрим Мухаџахери, самопрогласениот &b

Пронајдете не на следниве мрежи: