Усмртени осум лица од гром во Малави

Гром го одзеде животот на осум лица, вклучувајќи и едно дете, откако удри врз адвентистичка црква во главниот град на Малави, Лилонгве, соопшти претставник на Министерството за здравство, цитиран од француските медиуми.Верниците биле собрани за молитва кога молњата удрила врз црквата.
Повредените биле однесени во болница, но по пат осум од нив починале.
Еден од настраданите е сместен на интензивно одделение, а уште четворица се под набљудување, но не се во болница, прецизира изворот.Верниците биле собрани за молитва кога молњата удрила врз црквата.
Повредените биле однесени во болница, но по пат осум од нив починале.

Пронајдете не на следниве мрежи: