Успешна приказна – 8 милиони Audi автомобили со Quattro погон

Loading...

Историски момент, јубилејниот Audi Q5 излезе од производствена лентаПоследниот чекор во развојот на quattro е новата ултра технологијаБрендот Audi  прославува еден посебен настан, кој исто така се вклопува со овој период од годината: од производната линија излезе 8 милионитиот примерок на Audi со Quattro погон – технологија која придонесува за голема безбедност и задоволство при возењето, дури и на снег и мраз. Јубилејниот автомобил црвен Audi Q5 2.0 TFSI quattro.
Quattro технологија за прв пат беше претставена во 1980 година, а денес достапна е во повеќе од 100 моделски верзии. Quattro погонот на сите тркала е стандард кај Audi Q7, Audi A4 allroad quattro, Audi A6 allroad quattro, Audi A8, Audi R8 и сите S и RS модели. Во 2015 година, 44% од сите Audi клиенти во светски рамки избраа некој од моделите кои се опремени со Quattro погон. Audi Q5 е на врвот на листата со околу 262.000 продадени примероци. Моделите со quattro погон имаат одлична продажба во САД, Канада, Русија но и на Блискиот Исток. Во Германија продажбата на автомобили со quattro погон  изнесува 122.048 автомобили.
Audi нуди различни верзии на Quattro погонот, прилагодени за секој модел. Кај компактната моделска серија со попречно поставени мотори, електронски контролираната хидраулична спојка е монтирана на задната оска. R8 спортскиот автомобил, спојка со мулти линк поставена на предната оска. Во согласност со начинот на возење, овие активни системи ја дистрибуираат силата најразлично на двете оски.Последниот чекор во развојот на quattro е новата ултра технологијаБрендот Audi  прославува еден посебен настан, кој исто така

loading...