УЗБУНА НАД БАЛТИКОТ: Холандски фантоми пресретнаа руски „иљушин“

Минатиот месец, НАТО соопшти дека во текот на оваа година биле пресретнати повеќе од 100 руски авиони, три пати повеќе отколку 2013. Два холандски борбени авиони Ф-16 , кои припаѓаат на патролните сили за областа на балтичките држави, пресретнале руски транспортен авион „иљушин“ кој летал во близина на воздушните простори на Естонија и Литванија,соопштиja холандските вести. 
Бидејќи бил пресретнат во средата вечерта, „илјушин“ одлетал во правец кон рускиот град Калињинград, се додава во соопштението. 
Холандската влада наведува и дека рускиот авион летал во меѓународниот воздушен простор, но дека доста блиску се приближил кон овие две земји, a дека предтоа не го објавил планот за летот, пренеле агенциите. 
Руското Министерство за одбрана исто така нагласило дека нивниот авион останал во меѓународниот воздушен простор. 
Минатиот месец НАТО соопштил дека во текот на оваа година, пресретнал повеќе од 100 руски авиони, три пати повеќе отколку во 2013.Два холандски борбени авиони Ф-16 , кои припаѓаат на патролните сили за областа на балтичките држави, пресретнале руски транспортен авион „иљ

Пронајдете не на следниве мрежи: