ВАКВА ПОНУДА РЕТКО СЕ ОДБИВА: Берлускони не сака да го продаде Милан!

Тајландскиот богаташ Би Таехаубол, понуди милијарда евра за купување на 50 отсто од акциите на фудбалскиот клуб Милан.Британските медиуми се повикуваат на тврдењата на „Бангкок пост“, кој тврди дека Таехаубол е подготвен да го купи познатиот италијански клуб.
Истиот извор наведе дека тајландскиот богаташ е уверен дека целата работа ќе се финализира во наредните месец дена. Тој нема намера да го купи целиот клуб, туку само 50% од акциите.
-Компанијата Фининвест не е заинтересирана да го продаде мнозинството од акциите. Вистина е дека има многу заинтересирани за купувањето на клубот. Меѓутоа, демантираме дека постоеја било какви разговори да го продадеме клубот – се наведува во соопштението на компанијата „Фининвест“, која е во сопственост на Силвио Берлускони.
Милан моментално се наоѓа на 11. место на табелата на Серија А, а вредноста на овој клуб се проценува на 750 милиони евра.Британските медиуми се повикуваат на тврдењата на „Бангкок пост“, кој тврди дека Таехаубол е подготвен да го купи познатиот италијански

Пронајдете не на следниве мрежи: