ВАН ГАЛ ЈА ОТКРИ ТАЈНАТА: Ова е стариот ТРИК со помош на кој им дадовме 5 голови на светските шампиони!

Louis van Gaal ликуваше исто како во годината кога од Барселона создаде моќен тим!Сега е творец на најголемата сензација на Мундијалот. Неговиот тим „ја растури“ Шпанија, ја остави расплакана и поразена, а новиот менаџер на Манчестер Јунајтед објасни дека Vicenteu Del Bosqueu продал „трик“ кој често се применува во тренерската кариера.
Се работи за прочуените триаголници, поставајќи ги на офанзивниот дел на тимот, кој за разлика од модерните системи во ромбот или само со два класични напаѓачи функционираат со три исклучително најдобри напаѓачки фудбалери поставени на крајот на теренот. Во овој случај тоа се Robin van Persie, Wesley Sneijder и Arjen Robben.
А бидејќи изиграа најдобро што можеа достигнаа и невиден резултат: 5:1 против светскиот првак.
„Добро, не очекував баш толку голови, но знаев што треба да правиме. Знаевме дека Шпанците ќе не нападнат и ги завлековме во замката на напаѓачкиот триаголник. Тешко е да се браниш покрај ракви играчи.Овој начин на игра често го применував како тренер“- кажува Ван Гаал мислејќи на споменатото трио.

Меѓутоа стратегот на Холандија најави дека за средбата со Австралија во другото коло подготвува нова тактика.
„Ќе играме поразлично. Во тој меч ние сме екипата која мора да напаѓа. Австралијанците само ќе се бранат. Тоа го прави натпреварот поразличен од овој“.Сега е творец на најголемата сензација на Мундијалот. Неговиот тим „ја растури“ Шпанија, ја остави расплакана и поразена, а новиот мена

Пронајдете не на следниве мрежи: