Вардар победи во борбата за третото место во Лигата на шампионите!

ЖРК Вардар е победник во натпреварот за третото место од Лигата на шампиони на фајнал-фор турнирот во Будимпешта.ЖРК Вардар е победник во натпреварот за третото место од Лигата на шампиони на фајнал-фор турнирот во Будимпешта. Вардарки денеска го совладаа добропознатиот противник од групите данскиот претставник Митјиланд со 34-31.
Очекувано овој натпревар изобилуваше со голови и убави моменти од двата тима. Сите играчи кои влегоа во игра од избраничките на Индира Кастратовиќ се запишаа во листата на стрелци.
Клучен момент за натпреварот беше на почетокот на вториот дел кога црвено-црните успеаја да направат серија од 7-1 и со сигурна игра во нападот успеа да дојде до толку посакуваната победа.
Најефикасни кај Вардар беа Јованка Радичевиќ и Јулијана Николиќ со шест гола. Андреа Лекиќ постигна пет и се зацврсти на второто место на таблета за најдобри стрелци во Лигата на шампионите.
Играчот на Митјиланд Корнелија Грот беше најефикасна на теренот со 11 гола. Капитенот на Вардар голманката Ина Суслина успеа да фати 12 топки.Финалниот натпревар се игра во 17 часот меѓу Ѓер и Будуќност.ЖРК Вардар е победник во натпреварот за третото место од Лигата на шампиони на фајнал-фор турнирот во Будимпешта. Вардарки денеска го совладаа добр

Пронајдете не на следниве мрежи: