ВИДЕО: Дрон падна врз главата на жена

Немил настан се случи минатата недела во Квебек, Канада, кога дрон со тежина од 5 килограми падна врз главата на 38-годишната Стефани Крину, која стоеше во публиката на јавниот настан.Сопственикот на дронот Розер Туркот управувал без дозвола, и вели дека не знае зошто неговиот дрон од марката DJI Phantom 3, паднал. Жената во истиот момент е нокаутирана и е пренесена во болница со потешки повреди. Во моментот тој е под истрага за обид за убиство.
Иронично е тоа што снимката од дронот што паѓа врз жената е снимена од страна на друг дрон, управуван од професионалци, кои пријавија дека неколку минути пред несреќата го прашувале Туркот дали има дозвола да управува со дронови.
Сопственикот на дронот Розер Туркот управувал без дозвола, и вели дека не знае зошто неговиот дрон од марката DJI Phantom 3, паднал. Жената во исти

Пронајдете не на следниве мрежи: