Видео: Гвардиола „му залепи“ ШЛАКАНИЦА на Алкантара

На Пеп Гвардиола не му тргна баш најдобро на клупата на Баерн Минхен, има мошне тешка задача да ги повтори неверојатните и недостижни резултати на Јап Хејнкс, кој освои се што можеше да се освои минатата сезона со Баерн Минхен.Пеп Гвардиола реагираше нервозно кон Тиаго Алкантара, кого го доведе токму од неговиот поранешен тим, Барселона, за цели 25 милиони евра, но Алкантара целосно потфрли на натпреварот со Борусија Дортмунд во рамките од Супер Купот на Германија, каде тимот од Минхен загуби со 4-2.
Најпрестижните медиуми во светот веќе на големо се занимаваат со темата „Гвардиола“, а некои похрабро излегоа со анализи дека во Барселона, успесите се должеа најмногу поради фактот што овој тренер на располагање имаше играчи кои беа во топ форма, предводени од Меси, Чави, Иниеста, па сосема незаслужено токму Гвардиола беше вметнат како еден од најзаслужните за успесите на каталонскиот тим. Спортската јавност после Супер Купот во Германија извлече една мошне интересна теза – Јирген Клоп му одржа фудбалско-тактичка лекција на Пеп Гвардиола.Пеп Гвардиола реагираше нервозно кон Тиаго Алкантара, кого го доведе токму од неговиот поранешен тим, Барселона, за це

Пронајдете не на следниве мрежи: