Видео: Манчестер Јунајтед го освои „Комјунити Шилд“

Екипата на Манчестер Јунајтед тргна со трофеи пред стартот на претстојната сезона во Англиската Премиер Лига.Тимот на Манчстер Јунајтед го освои „Комјунити Шилд“ победувајќи го Виган со 2-0 на стадионот „Вембли“ во Лондон.
Натпреварот на резултатски план го отвори Робин Ван Перси уште во 6-тата минута од мечот, па 1-0 гласеше резултатот по првиот дел од мечот.
Во второто полувреме, холанѓанецот повторно постигна погодок, овој пат во 59-тата минута, а така гласеше и крајниот епилог од мечот, 2-0 во корист на Манчестер Јунајтед.
Се играше фер и коректен натпревар, само три жолти картони беа доделени, од кои еден во 88-мата и 90-тата минута, првиот беше доделен дури во 50-тата минута од мечот.Тимот на Манчстер Јунајтед го освои „Комјунити Шилд“ победувајќи го Виган со 2-0 на стадионот „Вембл

Пронајдете не на следниве мрежи: