Видео од убиството на рускиот амбасадор во Турција

Амбасадорот на Русија во Турција, Андреј Карлов им подлегна на повредите. Нападот со огнено оружје врз него се случил за време на отворање изложба на фотографии во Анкара, со наслов „Русија во очите на Турците“. Руски претставници изјавиле за весникот Хуриет дека нападот го извршиле најверојатно радикални исламистички терористи.
Дел од медиумите во Турција пак, јавуваат дека напаѓачот е член на обезбедувањето на амбасадорот.
Уште три лица биле ранети во нападот со огнено оружје врз рускиот амбасадор во Анкара.
Амбасадорот Андреј Карлов бил назначен во 2013 година.Руски претставници изјавиле за весникот Хуриет дека нападот го извршиле најверојатно радикални исламистички терористи.
Дел од медиумите во

Пронајдете не на следниве мрежи: