ВИДЕО: Руски снајперист ја уби Белата вдовица

Саманта Лутвејт, 30-годишна Британка осомничена за тероризам која медиумите ја нарекоа „Белата вдовица“, била убиена во Украина, пренесе Nypost.Лутвејт наводно била убиена од страна на руски снајперист пред две недели, објавиле руските медиуми. Како едно од најбараните лица во Велика Британија, се верувало дека „Белата вдовица“ се бори на страна на џихадистите на Исламската држава во Сирија.
Британката била венчана за Џермејн Линдзи, бомбаш-самоубиец кој во 2005 година во големиот терористички напад во лондонската подземна железница уби 26 луѓе.
Последните извештаи, ја поврзуваат со ИСИС и таа наводно ги обучувала жените џихадистки да станат бомбаши-самоубијци во Сирија.
Таа заедно со украинските сили се обидуваше да ги задржи Русите да напредуваат во Украина.Лутвејт наводно била убиена од страна на руски снајперист пред две недели, објавиле руските медиуми. Како едно од најбараните лица во Велика Британ

Пронајдете не на следниве мрежи: