Видео: Руските бомбардери летаат околу Америка!

Министерот за одбрана на Русија, Сергеј Шијгу рече дека руската војска ќе спорведе редовни далекусежни патроли на стратешките бомбардери од Арктичкиот океан до карибите и мексиканскиот залив.Изјавата на Шојгу е дадена по острата реакција на НАТО поради руските воени летови над Црното, Балтичкото и Средоземното море, пренесе агенцијата „Асошиетед прес“.
„Во сегашната ситуација ние мораме да одржуваме воено присуство во западниот Атлантик и источниот Пацифик, како и над Карибите и мексиканскиот залив“, рекол Шојгу.
Рускиот министер наведе дека руските бомбардери со долг дострел ќе спроведат летови и по должината на границите и над Арктичкиот океан.
Изјавата на Шојгу е дадена по острата реакција на НАТО поради руските воени летови над Црното, Балтичкото и Средоземното море, пренесе агенцијата &

Пронајдете не на следниве мрежи: