ВИДЕО: Талибанците напаѓаат со птици бомбаши

Авганистанската полиција во северната покраина Фариаб, уби птица која на себе носеле антена, елетронски уред и експлозивна направа.- Ги собравме сите делови по експлозијата и најдовме ГПС и мала камера, вели Илхам. Тој додава дека ова е прв пат авганистанската полиција да се соочи со ваков вид тероризам и претпоставува дека оваа птица била во некој вид на шпионска мисија.
Користењето животни во терористички напади е невообичаено, но не и нечуено. Хамас летово за време на судирите во Газа ставиле експлозив на магаре и го испратиле кон израелски војници.
 – Ги собравме сите делови по експлозијата и најдовме ГПС и мала камера, вели Илхам. Тој додава дека ова е прв пат авганистанската полиција да се со

Пронајдете не на следниве мрежи: