Во Албанија е уапсен џихадист од Македонија

Во албанската престолнина Тирана, полицијата уапси македонски државјанин, кој се борел на страната на Исламска држава. Против него има издадена меѓународна потерница.Наредбата за апсење на 46-годишниот маж од градот Гостивар е издадена пред една година, но тој успеал да се скрие во Албанија .
Локалната телевизија „Ора њуз“ објави дека тој е уапсен од антитерористичка бригада. 
Според телевизијата, тој избегал од Република Македонија пред една година и оттогаш се криел во Тирана.
До апсењето дојде благодарение на размената на информации меѓу тајнита служби на двете земји. Во потрагата по него учествувале и западните служби. Мажот е предаден на судските власти, кои треба да започнат постапка за негова екстрадиција.
Всушност, македонскиот претседател Ѓорге Иванов неколку пати предупреди дека од боиштата на Исламска држава во земјата се вратиле најмалку 80 лица.Наредбата за апсење на 46-годишниот маж од градот Гостивар е издадена пред една година, но тој успеал да се скрие во Албанија .
Л

Пронајдете не на следниве мрежи: