Во Франција прогласена тридневна жалост

Тридневна национална жалост е прогласена во Франција, почнувајќи од утре, па до понеделник, објави денеска францускиот премиер Мануел Валс.Тој го изјави тоа по вонредната седница на Советот за одбрана свикана од претседателот Франсоа Оланд по нападот извршен синоќа.
Во говорот Валс наведе дека „цел на терористите е да се внесе страв и паника во државата“.
– Но, Франција е голема земја и голема демократија и нема да дозволи да биде дестабилизирана, нагласи Валс.
Според последните податоци, најмалку 84 лица загинаа, а на 100 други се ранети доцна синоќа во францускиот град Ница, кога камион удри во толпата луѓе кои го следеле огнометот во чест на националниот празник на Франција – 14 јули.Тој го изјави тоа по вонредната седница на Советот за одбрана свикана од претседателот Франсоа Оланд по нападот извршен синоќа.
Во говорот

Пронајдете не на следниве мрежи: