Во самоубиствен бомбашки напад во Пакистан – 18 загинати

Loading...

Најмалку 18 лица се убиени, а повеќе од 30 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во светилиште во пакистанската провинција Балучистан. Одговорноста за нападот ја презела екстремистичката група Исламска држава.Бомбашкиот напад бил изврешен на влезот на светилиштето каде што за време на нападот пристигале голем број верници за да му оддадат почит на починатиот локален верски лидер. Меѓу загинатите во нападот е и полицаец, кој го запрел бомбашот на влезот во џамијата.Бомбашкиот напад бил изврешен на влезот на светилиштето каде што за време на нападот пристигале голем број верници за да му оддадат почит на

loading...