Волшебен напиток за детоксикација на организмот

Loading...

Неуредната исхрана која подразбира мал внес на готвена храна и голем внес на брза храна во нашето тело создава подуеностПоследици на ваквата исхрана се и чувство на тежина во желудникот, омалаксаност и недостаток на енергија. Сето тоа може да се олесни со микс на зеленчук и овошје кои ќе ги прочистат цревата. Мешавината на овошје и зеленчук кои изобилуваат со витамини, минерали и вода е прочистувач на телото.
Морковите изобилуваат со влакна и антиоксиданс бета-каротен кој во телото се претвора во витамин А. Овој зеленчук го забрзува метаболизмот и го решава застојот кој е предизвикан од сувата храна.
Грејпот е овошје чија улога е чистење на организмот, а изобилува со витамин Ц, ги топи мастите и ги претвора во енергија.
Краставицата благодарение на изобилството на влакна го зајакнува чувството на ситост, претставува природен диуретик, ја намалува подуеноста и го чисти телото од токсини.
Нането ја забрзува и контролира работата на метаболизмот и го смирува желудникот.
Состојки:– ½ литар вода– 1 грејп– 2 големи моркови– 1 краставица– рендан ѓумбир– 5 ливчиња нане
Пијалакот се подготвува во блендер и се консумира два пати дневно, наутро и пред ручек.Последици на ваквата исхрана се и чувство на тежина во желудникот, омалаксаност и недостаток на енергија. Сето тоа може да се олесни со микс на зел

loading...