Воз излета во московското метро – засега еден мртов, десетици повредени

Железничка несреќа се случи утрово во метрото во Москва. Според првичните информации на руските медиуми најмалку еден загина, а десетици биле повредени.Железничка несреќа се случи утрово во метрото во Москва. Според првичните информации на руските медиуми најмалку еден загина, а десетици биле повредени.
Несреќата се случила откако најмалку три вагони излетале од шините на линијата АРбатско-Покровскаја, на 200 метри пред станицата Славјански Булвар.
Спасувачките екипи и пожарникарите ги евакуираат луѓето од возот кој е заглавен во тунелот меѓу станиците.
За сега нема информации за причините за несреќата. Се претпоставува дека биле повлечени рачките за кочење во итни ситуации.Железничка несреќа се случи утрово во метрото во Москва. Според првичните информации на руските медиуми најмалку еден загина, а десетици биле повре

Пронајдете не на следниве мрежи: