Заедничка вежба на турски и руски воени бродови во Црно Море

Бродови на руската црноморска флота и на турските вонопоморски сили одржаа заедничка поморска вежба во Црно Море по посетата на турските морнари на Новоросијск, пренесе ТАСС.Прес службата на Црноморската флота соопшти дека во вежбата учествувале руската фрегата „Адмирал Григорович“, морскиот миноловец „Вицеадмирал Захарин“ и патролниот чамец од типот „Раптор“, а од турска страна била фрегатата „Барбарос“ и корветата „Бијукада“.
Бродовите извеле заедничко маневрирање, покажале тренажен напад врз мала брза цел и тренирале потрага и спасување на луѓе.Прес службата на Црноморската флота соопшти дека во вежбата учествувале руската фрегата „Адмирал Григорович“, морскиот миноловец &bdquo

Пронајдете не на следниве мрежи: