Земјотрес ја погоди Индонезија

Американската сеизмолошка канцеларија соопшти дека земјотрес го погоди малиот остров Симеулуе, 88 километри југоисточно од градот Синабанг.Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтер го погоди западниот дел од Индонезија
Земјотресот се почуствувал во деловите на Суматра, западно од островот Симеулуе. Епицентарот бил на длабочина од 30 километри. Сеуште нема информации за можни жртви и материјална штета.
Според  извештаите од властите на земјата, нема опсаност од цунами.
Инаку, Индонезија се наоѓа на подрачје познато како „пацифички вжештени прсти“, во кое се судираат континенталните плочи, што има за  последица  зачестена сеизмичка и вулканска активност.Земјотрес со јачина од 6 степени според Рихтер го погоди западниот дел од Индонезија
Земјотресот се почуствувал во деловите на Суматра, зап

Пронајдете не на следниве мрежи: