Земјотрес ја погоди Јапонија

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала е регистриран денес на 1.200 километри јужно од Токио, соопшти Американската геолошка обсерваторија.Потресот бил регистриран 167 километри југоисточно од островотите Иво Џим во Тихиот океан на длабочина од 43,2 километри, а јапонското радио NHK јавило дека нема опасност од цунами.
Јапонските вулкански острови Иво Џим се наоѓаат на 1.200 километри јужно од Токио. По крајот на втората светска војна островите биле под окупација на САД и вратени на Јапонија во 1968 година.  Потресот бил регистриран 167 километри југоисточно од островотите Иво Џим во Тихиот океан на длабочина од 43,2 километри, а јапонското радио NHK ја

Пронајдете не на следниве мрежи: