ЗОИ Сочи: Швајцарецот Колоња триумфираше во скијатлон на 30км

Дарио Колоња и го донесе првиот златен медал на Швајцарија на Зимските Олимписки игри во Сочи.Колоња стана нов Олимписки шампион во крос-кантри машкиот скијатлон 15 км класично плус 15 км слободно.

Актуелниот светски првак во оваа дисциплина за првото место во Олимпискиот центар „Laura Cross-country Ski & Biathlon“ успеа во фото-финиш за четири десетинки да го победи досегашниот олимписки шампион, Швеѓанецот Маркус Хелнер, кој се закити со сребрениот медал.
Повеќе на спорт365Колоња стана нов Олимписки шампион во крос-кантри машкиот скијатлон 15 км класично плус 15 км слободно.

Актуелниот светски првак во

Пронајдете не на следниве мрежи: