АБА лига: Жижиќ и Поповиќ најкорисни во 24.коло

Андрија Жижиќ од Цибона и Алекса Поповиќ од Будуќност се најкорисните кошаркари во 24.коло, во АБА лигата.Овие двајца во победите на своите тимови над Олимпија, односно Сплит, имаа учинок од 30 индексни поени, еден повеќе од Мартон Бадер кој го предводеше Солнок во победата над МЗТ, односно три повеќе од Жељко Шакиќ од Широки.На листата на најкорисни играчи води Александар Чашин од Раднички со просечни 20,43 индексни поени по натпревар, а зад него се Мартон Бадер (18,32) и Роме Тревис од Задар со 17,57 индексни поени по натпревар.
МакфаксАндрија Жижиќ од Цибона и Алекса Поповиќ од Будуќност се најкорисните кошаркари во 24.коло, во АБА лигата.

Пронајдете не на следниве мрежи: