Аземина од Купрес чува стадо овци и оди на полициска академија

Вниманието на јавноста го привлече една интересна приказна од Купес, чиј главен лик е девојката Аземина Прокошак.

Аземина е пример дека може да се спои „некомпатибилното“, бидејќи им помага на родителите со овците, а во исто време се запишала и на полициска академија.

„Од што да се срамам, чесна работа? Немам од што да се срамам. Не се срамам што носам чизми до глужд, би се срамела градот да зборува за мене „вака, онака““, рече Аземина. , а на прашањето што мисли за животот на младите кои поголемиот дел од времето го поминуваат во ноќни клубови, таа рече:

„Луѓето си го живеат животот, немам што повеќе да кажам. Би сакал да има вакви луѓе, да се занимаваат повеќе со земјоделство“.

Таткото на Аземи, Хасан Прокошак е горд на својата ќерка.

„Ги исполнив сите мои желби, но фала богу што вака работат. Цело време ни помага. Ако оди на академија, ќе ни помогне кога ќе има време. Многу сум среќен со моите деца, би Посакајте им вакви деца на сите. Целото семејство е вклучено во оваа работа“, изјави Хасан за YouTube каналот „Средња Босна Данас“.

Видеото од Купес предизвика многу позитивни коментари.

“Помина долго време откако не видов поубаво девојче, таа е како кукла. Сепак вредна и чесна”, “Таа треба да биде пример за младите како да живеат. Секоја чест за девојката и многу на здравје и среќа“, „Овој татко и ќерка можат да се гордеат само што се чесни, кои се придржуваат до вистинските вредности. Од се срце им посакувам успешно да живеат од својата работа, тоа им го посакувам на сите такви семејства, бидејќи и самиот се занимавам со овоштарство“, „Мислев дека веќе нема такви вредни и вредни девојки“, се само неколку од коментарите…

Аземина Прокошак истакна дека нејзината амбиција е да остане да живее и работи во Босна и Херцеговина.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.