Ал Хилал ќе игра финале на СП за клубови!

Ал Хилал испиша историја за фудбалот во Саудиска Арабија, откако обезбеди финале на Светското клупско првенство во Мароко со денешната победа во првото полуфинале против славниот бразилски Фламенго, триумфирајќи со 3-2, па утре ќе го дознае ривалот во битката за светската круна со пресметката на Реал Мадрид и египетски Ал Ахли.

Шести пат во историјата финалсната пресметка за светската клупска круна нема да биде лпомеѓу европска и јужноамериканска екипа, а третпат во финале ќе игра азиска екипа, после јапонска Кашима Антлерс во 2016 и Ал Аин од ОАЕ во 2018 година. Досега двапати африканци играле финале, конгоански Мазембе во 2010 и мароканска Раја Казабланка во 2013, а еднаш и УНАЛ Тигрес од Мексико, претставник на Северна и Средна Америка во 2020 година.

Пронајдете не на следниве мрежи: