Воените бродови на САД ќе бидат уништени ако се заканат на било кој ирански брод – изјави началникот на Иранската револуционерна гарда

Loading...

Воените бродови на САД ќе бидат уништени ако се заканат на било кој ирански брод – изјави началникот на Иранската револуционерна гарда

Иран нема да се двоуми да се одмазди против морнарицата на САД ако нападне некој ирански брод, предупреди елитниот командант на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ) на Техеран, одговарајќи на заканата на Трамп. „Наредив на нашите поморски сили да ги уништат сите американски поморски сили во Персискиот Залив што ја загрозуваат безбедноста на воените или невоените бродови на Иран“, рече во четвртокот генерал-мајорот Хосеин Салами, цитиран од новинската агенција Тасним. Салами му одговори на американскиот претседател Доналд Трамп, кој рече дека тој издал наредба во средата „да се уништат иранските бродови ако ги вознемируваат нашите бродови на море“.

Минатата недела американската морнарица ги обвини иранските воени бродови за маневрирање на „опасен и провокативен“ начин во близина на сопствените бродови во Персискиот Залив. Техеран ги отфрли овие тврдења, велејќи дека нејзините патролни чамци морале да ги пресретнуваат и да ги следат американските бродови затоа што тие кршеле поморски протоколи додека се движеле во областа.

Тензиите меѓу САД и Иран драматично ескалираа во јануари, откако еден од највисоките воени команданти на Иран, генерал-мајор Касем Солејмани, беше убиен во американска воздушна напад во Ирак. Вашингтон го обвинуваше Солејмани за заговор за терористички напади против американски воен персонал и дипломати. Техеран одговори на воздушниот напад со лансирање ракети на две воени места во Ирак, во кои беа сместени американските трупи. Во нападот немаше жртви, при што аналитичарите тогаш изјавија дека ударот веројатно бил покажување на сила и немало намера да се убијат војници.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...