Дерматолозите тврдат: Овие намирници го забрзуваат растот на косата, но мора да бидете внимателни

Ако сакате да го забрзате растот на косата, најдобро место за почеток е вашата исхрана.

Исхраната влијае на сите аспекти од нашиот живот, вклучувајќи го и растот на косата.

“Изреката дека сме тоа што јадеме не е шега. Урамнотежената, добро заокружена и хранлива исхрана е неопходна за здравјето и растот на косата”, велат фризерите.

Ако сакате да го забрзате растот на косата, треба да ја збогатите вашата исхрана со протеини и аминокиселини како што се Л-цистеин и Л-лизин.

„Добро балансирана исхрана за здравјето на косата треба да вклучува витамин Д, витамин Ц, фолна киселина (витамин Б12), рибофлавин (витамин Б2), биотин, железо, цинк, селен, антиоксиданси и омега-3 и омега-6 масни киселини и доволно макронутриенти како протеини и здрави масти“, истакна таа.

Целта е да не се претерува. Иако витаминот А помага за здравјето на косата, премногу од него може да има спротивен ефект. Исто така, премногу различни витамини и минерали може да имаат негативни системски ефекти. Затоа, јадете ја храната наведена подолу умерено. Најдобра храна за раст на косата:

посно месо
грав
спанаќ
авокадо
јаткасти плодови и семиња
лосос
јајца
житарици
агруми
јагоди
пиперка
супа од коски

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.