Земјата се руши и лизга РУДАРИТЕ СКОКААТ ОД ОКНОТО: Драматична спасувачка акција, ЗА живот или смрт одлучија СЕКУНДИ (ВИДЕО)

ДР Конго е една од најбогатите земји во светот по минерали и руди и има огромни неискористени резерви на висококвалитетно злато, кобалт и бакар.

Земјата се руши и лизга РУДАРИТЕ СКОКААТ ОД ОКНОТО: Драматична спасувачка акција, ЗА живот или смрт одлучија СЕКУНДИ (ВИДЕО)

Кобалтот е еден од клучните метали за производство на електрични возила и го става Конго на важна позиција поврзана со енергетската транзиција на Запад.

Во 2020 година, Конго беше најголемиот светски производител на кобалт со 95.000 тони, или речиси 41% од глобалното производство и шести најголем производител на индустриски дијаманти со производство од 3,7 милиони карати.

Но, рударството, како што можете да видите од ова видео, може да биде многу опасно за работната сила.

На видеото се гледа како колегите ги спасуваат затрупаните рудари, но акцијата е многу опасна, дури и за нив. Но, со доволно претпазливост успеале да откопаат затрупан тунел од кој буквално излетаа рударите беа заглавени под земја.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.