„ЛЕСНО Е ДА СЕ БИДЕ ПРВ КОГА ФЕДЕРЕР ГО НЕМА“: Нов удар за Ѓоковиќ, повеќе арогантен и груб!

Официјалната веб-страница на АТП организацијата немаше идеја што ќе се случи кога тие објавија податоци за најдобрите играчи во последните две децении. 

Имено, АТП одлучи да ја покаже доминацијата на двајцата тенисери преку бројки. Прво, во првата деценија, поточно од 2000 до 2009 година, беше објавено дека Роџер Федерер бил дури 262 недели прворангиран, а прв следен на списокот е Лејтон Хјуит со 80, потоа Андре Агаси со 50, Рафаел Надал со 46 …

Како и да е, оваа информација само предизвика коментари како Роџер во тој период направил тениски удар и ги победил скоро сите водечки тенисери од претходната генерација.

Неговите обожаватели се разлутија кога ја погледнаа следната фотографија, во која се вели дека од 2010 до 2019 година, Новак Ѓоковиќ бил дури 275 недели на првото место! Следен на списокот е Рафаел Надал со 169…Тоа е комплетен список, кој зборува доволно за тоа колку беше доминантен Ѓокович во претходната деценија, а сепак сите негови успеси се оспорени.

 

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.