Маска за тенка и слаба коса: Чини само 20 денари

Циметот и медот се општо познати по своите лековити дсвојства, па баш поради таа причина тие се доста рспостранети во природната медициа и често се користат.
Оваа маска е посебно погодна за слаба и текна коса и коса без сјај.


Состојки:
2 лажички цимет
1 лажичка мед
една лажичка маслиново масло
Згрејте го маслиновото масло и додадете го циметот и медот. Состојките добро соединете ги и нанесете на косата со четка, а главата замотајте ја со пластична проѕирна фолија. Оставете да делува 15 минути, а доколку сте во можност може и подолгио, па исплакнете и нанесете маска за коса.
З анајдобри резултати коритете ја маската еднаш неделно, но имајте на ум дека на чуствителна кожа циметот може да предизвика благо пецкање и благо да ја светкли косата.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.