Машка борба, но пораз од Хрватска на контролата во Пореч

Македонската машка ракометна репрезентација претрпе пораз од Хрватска, на првиот од двата предвидеин меча на „Кроација куп“, во Пореч, но селекторот Кирил Лазаров има причини да биде задоволен од голем дел од она што го прикажа нашиот национален тим.

Победата на Хрватска беше изразена со конечни 40-34, резултат, кој веднаш кажува за првиот недостаток во нашата игра – одбраната. Прифативме еден ритам со многу трчање и со динамична игра, во кој подобро се знајдоа Хрватите, уште во првото полувреме, кога поведоа со 9-5, а потоа и 10-6.

Македонија не дозволи уште тогаш да биде решен мечот, па на пет минути до крајот стигна до изедначување, 15-15, сепак со серија од 3-0 Хрватите повторно се одлепија и на пауза заминаа со 22-19.

Пронајдете не на следниве мрежи: