Најмалку тројца повредени во напад со нож во метрото во Лион, Франција

Најмалку три лица се повредени во неделата во напад со нож во метрото во источниот француски град Лион, соопшти полицијата, додавајќи дека еден напаѓач е уапсен.Одделно, јавниот обвинител на Лион, Тиери Дран, изјави за АФП дека во нападот се повредени четири лица, додавајќи дека нивните животи не се во опасност, пренесува Телеграф.Полициски извор за AFP изјави дека две од жртвите се ранети во стомакот, а трета во раката.Покрената е истрага за „преостанат обид за убиство“, соопштија обвинителите.„Националната полиција испраша поединец по нападот со нож во близина на метро станицата Жан-Жор во Лион“, соопшти префектурата Оверњ-Рона-Алпи во X.„Три жртви се згрижени од службите за итни случаи“, додаде окружната префектура.Инцидентот се случил околу 14 часот и 40 минути на линијата Б, во близина на Плоштадот Жан Жор во 7-миот арондисман во градот, според полициски извор.Во меѓувреме, познато е дека осомничениот е приведен. 

Пронајдете не на следниве мрежи: