На потег е Парламентот

Loading...

Федерика Могерини, високата претставничка на Европската Унија, и Јоханес Хан, еврокомесарот за проширување излегоа со заедничко мислење. Со мирно и демократско гласање, мнозинство од оние што кои излегоа на референдумот рекоа „да“ за Преспанскиот договор за името и нивниот европски пат.
Следните чекори за имплементација на спогодбата со одлука за усвојување на уставните измени сега е повикан Парламентот“- меѓу другото велат тие во заедничката изјава.

loading...