Ништо од продажбата на ТикТок, започнува партнерството со мултинационалниот гигант

Loading...

Кинеската компанија ByteDance, сопственик на популарната апликација TikTok, го извести Мајкрософт дека нема да и го продаде својот американски бизнис.

Наместо тоа, како што пренесуваат светските медиуми, договорено е партнерство со корпорацијата Oracle .

– ByteDance не информираше дека нема да ги продава американските операции на TikTok на Microsoft. Убедени сме дека нашиот предлог беше добар за корисниците на  TikTok  и заштитата на интересите на националната безбедност “, се вели во соопштението на„ Мајкрософт “

ByteDance се откажа од продажба на TikTok во САД, а добро информиран извор изјави за Ројтерс дека кинеската компанија се согласила да соработува со Oracle   за да се избегне забрана за деловно работење во САД.

Договорено е Oracle да биде технолошки партнер на ByteDance и да го преземе управувањето со податоците за корисниците на TikTok во САД.

loading...