Првата дама на Франција е во самоизолација

Брижит Макрон, првата дама на Франција, ќе биде во самоизолација една недела по контакт со лице заразено со коронавирус, соопшти денеска канцеларијата на францускиот претседател.
Брижит Макрон беше во контакт во четвртокот, на 15 октомври, со лице кое е позитивно на ковид-19 и покажа симптоми на болеста во понеделник“, се вели во соопштението на Елисејската палата.


“Во согласност со препораките на здравствените власти, таа ќе биде во самоизолација седум дена. Во овој момент, нема симптоми на болеста”, се додава.
Франција од почетокот на пандемијата регистрирала околу 900.000 случаи на инфекција со коронавирус, со 33.400 жртви, а околу 11.000 лица во моментов се хоспитализирани, се наведува на веб-страницата на француската влада.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.