Првата пратка вакцини наменети за САД тргнаа од фабриката на Фајзер

Првите камиони со околу 185.000 шишиња вакцина против коронавирус тргнаа денеска од фабриката на “Фајзер“ во Мичиген.
Камионите со вакцини се очекува да пристигнат утре во сите 50 американски држави, објави Си-Ен-Ен.
Уште 3.900 шишиња ќе бидат испорачани подоцна денеска во САД, а утре 400 кутии со приближно 390.000 шишиња ќе бидат испорачани, кои ќе пристигнат во вторник.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.