Руски стратешки бомбардери Ту-95 над Јапонското Море: Летот траеше повеќе од седум часа

Според извештаите, два стратешки бомбардери Ту-95МС го извршиле планираниот лет над неутралните води на Јапонското Море, а летот траел повеќе од седум часа.

Туполев беa придружуванi од ловци Су-30СМ и Су-35С на единиците РВ и ПВО на Источниот воен округ.

Руското Министерство посочува дека руската стратешка авијација редовно врши летови над неутралните води на Арктикот, Северниот Атлантик, Црното и Балтичкото Море и Тихиот Океан и дека сите летови се вршат во строга согласност со меѓународните правила.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.