Секој ден одвојте 10 минути за ова: Еве како да го ОТСТРАНИТЕ ЦЕЛУЛИТОТ во неколку чекори – резултатите ќе ве воодушеват

Loading...

Целулитот е еден од најголемите проблеми со кои се борат жените кога станува збор за физичкиот изглед. Многу е тешко да се отстрани. Меѓутоа, ако посветите само десет минути на ден за решавање на овој проблем, нема да имате проблеми на почетокот на летото, нозете ќе изгледаат беспрекорно.
Еве што треба да направите за да го решите овој проблем.
Благ пилинг барем еднаш во две недели
Редовниот пилинг е задолжителен во борбата против целулитот. Наједноставниот пилинг е комбинација од масло и шеќер, што треба да ги измешате во сооднос од 3: 1, а потоа да ги масирате напредните делови од телото. Маслото ќе ја направи кожата мазна, а шеќерот ќе елиминира дел од мртвите клетки на кожата.
Исто така, можете да користите талог од кафе, а трикот е да ставите газа прво над талог од кафе, што сте го нанеле на погодените области, и пластична фолија над газата, да ја држите поставата еден час, а потоа да ја исплакнете со вода.
Масажа, после туширање
Масажата е уште еден ефикасен метод за елиминирање на целулитот. Масажата на местата каде што се наоѓа целулитот ќе ја подобри циркулацијата и ќе му помогне на целулитот да излезе на површината и полека да започне да се „расипува“. Стимулирајте ја кожата секогаш кога можете, најдобро после туширање.


Движете се
Недоволно движење и продолжено седење ја ослабува циркулацијата и лимфната дренажа, па затоа е многу важно да вклучите една или повеќе физички активности, како што се одење, јога, аквабик, пливање, танцување
Грижете се за вашите хормони
Имено, хормоните играат голема улога во формирањето на целулит. Соодветната рамнотежа на хормоните може да помогне во намалување на целулитот. Грижете се за вашата исхрана.
Диетата не смее да биде диетална, туку хранлива и здрава
Добивањето доволно омега 3 масни киселини и витамини растворливи во масти може да помогне во намалувањето на целулитот со текот на времето. Некои од храната богата со омега 3 масни киселини се семе од лен, ореви, соја, риба, грав и слично.
Сува четкање
Сувото четкање на телото е една од најефикасните методи за борба против целулитот. Овој метод ќе ја стимулира циркулацијата, ќе ги отстрани мртвите клетки на кожата и ќе им помогне на новите да се развијат, а се препорачува да го практикувате дури 2 пати на ден. Сувото четкање помага кожата да ги апсорбира хранливите материи подобро со чистење на запушените пори и дозволување на кожата да дише.

loading...