Холандија и со пет предност не успеа ни до бод со Норвешка!

Ни пет гола предност на стартот на второто полувреме кои ги имаше Холандија како најава за изненадување против Норвешка, не им беа доволни на „лалињата“ макар да освојат бод во нашата група, па извонредната одбрана на Скандинавците им донесе трета победа и максимални четири бода во новата група во главата фаза после победата со 27-26.

Холандија имаше џиновски 19-14 во воведните минути на вториот дел, после предноста од 17-13 во првиот дел, но тука избраниците на Штафан Олсон застанаа. До 47-та минута имаа само четири дадени голови, а Норвешка со серија од 6-0, големата негатива ја преточија во предност и потоа успеаа во возбудливата завршница да го скршат ривалот за победа.

Пронајдете не на следниве мрежи: