Откако ќе го прочитате ОВА повеќе никогаш нема да ја фрлате кората од портокалот!

Loading...

Повеќето луѓе само така ја фрлаат кората од портокал, но ќе се уверите дека прават голема грешка откако ќе дознаете колку корисна може да биде…Рерна
Сте ја исчистиле рерната, но сеуште има непријатен мирис? Решете се од непријатниот мирис, така што на плехот ќе ставите неколку парчиња кора од портокал и уклучете на 180 степени. Оставете половина час да грее. Не само што рерната свежо ќе мириса, туку и целата кујна.
Чевли
Вашите чевли мирисаат не баш пријатно? Ставете во нив парче кора од портокал и оставете нека отстои. Кората ќе ја упие влагата и ќе остави свеж и пријатен мирис.
Фрижидер
Еден од најдобрите начини за да го отстраните непријатниот мирис од фрижидерот е кора од грејп или портокал. Посолете ја кората и ставете ја во фрижидер каде треба да стои се додека не стане целосно мокра, а потоа заменете ја ако биде потребно.
ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ И ЗА ОВАА НЕВЕРОЈАТНА МОЌ НА КОРАТА ОД БАНАНАТА?

Освежувач на просторот
Откако ќе го излупите портокалот, не фрлајте ја кората. Во зима кога радијаторите работат е одлична идеја како да се освежи воздухот. Кората ставете ја врз радијатор и уживајте во свежиот мирис.
А еве вака ќе направите и свеќа од портокал:
Рерна
Сте ја исчистиле рерната, но сеуште има непријатен мирис? Решете се од непријатниот мирис, така што на плехот ќе ста

loading...
Loading...